Exkurze do Všestar

V pondělí 14. května jsme jeli v devět hodin autobusem na výlet do archeoparku ve Všestarech. Přijeli jsme v deset hodin. Do prohlídky nám zbývalo ještě dost času, a tak jsme si šli koupit nanuk, pití, sušenky.


První část prohlídky archeoparku nás čekala v promítácím sálu. Viděli jsme krátká videa o stavbě domu, výrobě zbraní a keramiky. V archeologické expozici jsme prošli jeskyní, pazourkovým dolem a poznali pravěké způsoby pohřbů. O patro výš jsme si prohlédli model dávné krajiny. Venku, v pravěké vesnici, jsme si to moc užili. Házeli jsme oštěpem, drtili z obilí mouku, brousili kus kamene a zkoušeli si, jak první zemědělci ryli pole. Poté jsme si prohlédli dlouhý dům z mladší doby kamenné, domek s prvními zamykacími dveřmi u nás, polozemnici, rondel, studnu, která byla vyschlá, hrnčířskou dílnu, pec na tavení železa a pohřebiště s mohylou.
Na zpáteční cestě jsme se stavili v McDonald's, kde jsme si koupili jídlo a pití. A pak hurá domů! Před Jaroměří jsme ještě viděli archeologické vykopávky na staveništi budoucí dálnice. Exkurze se všem velice líbila.

 

Karolína Pospíšilová, 6. A